Blog > Komentarze do wpisu

Pierogi z kapustą i pieczarkami

Kiedy chcę podać na Wigilię pierogi lub uszka, ale bez grzybów (nie podaję ich małym dzieciom), to przygotowuję farsz z kapusty i pieczarek. Spróbujcie je przygotować, to doskonała potrawa dla małych smakoszy.

Składniki na farsz:

  • 3 kg kapusty kwaszonej
  • 1 kg pieczarek
  • 3 duże cebule
  • 1 łyżka stołowa masła
  • 2 łyżki stołowe oleju
  • sól, pieprz
  • kminek mielony (1/2 łyżeczki), imbir mielony (na czubku łyżeczki) - opcjonalnie

 Składniki na ciasto:

  • 1 kg mąki pszennej
  • 1 łyżka oleju
  • letnia woda

Sposób przygotowania farszu:

Do dużego garnka (ok. 4 litrów) wkładamy kapustę i zalewamy zimną wodą. Zagotowujemy i próbujemy wodę. Jeśli jest bardzo kwaśna, musimy odlać tę wodę do zlewu i nalać nowej. Być może trzeba będzie jeszcze raz wymienić wodę jeśli po kolejnym spróbowaniu okaże się zbyt kwaśna. Gdy uznamy, że jest dobra, gotujemy kapustę ok. 2,5 - 3 godzin. Po ugotowaniu kapusty odstawiamy ją do wystygnięcia. Pieczarki obieramy ze skóry, myjemy i kroimy na większe kawałki. Na dużej patelni rozgrzewamy masło i wrzucamy pieczarki. Podsmażamy je na dużym ogniu ok. 15 minut, lekko solimy i pieprzymy. Następnie pozostawiamy je do wystygnięcia. Gdy kapusta i pieczarki są zimne musimy je zmielić w maszynce do mielenia mięsa. W tym celu należy kapustę mocno odcisnąć z wody, w której się gotowała (możemy to zrobić rękoma mocno ściskając w dłoniach porcje kapusty lub wyrzucić całość kapusty do dużej gazy i odcisnąć). Odciśniętą kapustę i pieczarki mielimy 1 raz. Na dużej patelni rozgrzewamy olej i wrzucamy pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Gdy cebula się zarumieni dodajemy zmieloną kapustę i pieczarki. Wszystko razem podsmażamy na małym ogniu, często mieszając. Teraz należy dodać przyprawy: sól, pieprz, kminek mielony, imbir. Farsz powinien być wyrazisty w smaku. Po doprawieniu i dokładnym wymieszaniu odstawiamy go do wystygnięcia. Gdy jest już zimny, możemy zacząć nadziewanie pierożków (farsz taki nadaje się także świetnie do bułeczek drożdżowych lub do naleśników).

 Sposób przygotowania ciasta pierogowego:

Aby zagnieść ciasto na pierogi musimy połączyć mąkę z wodą w odpowiednich proporcjach. Niektórzy dodają wodę do mąki (wtedy dość ciężko się zagniata), ale ja polecam dodanie mąki do wody. Ale po kolei. Do sporej miski wlewamy wodę i olej (woda musi być koniecznie lekko ciepła). Na kilogram mąki wlewam około 1,5 szklanki wody. Dodaję olej i zaczynam dosypywać mąkę. Nie wsypuję od razu całej porcji, lecz robię to stopniowo. Na początku mieszam ciasto łyżką, a gdy jest już dosyć gęste (nie da rady mieszać łyżką), wyjmuję je na stolnicę i zagniatam. Póki jest dość rzadkie mąkę dosypuję większymi porcjami, później podsypujemy mąką umiarkowanie i z wyczuciem, tak by ciasto nie było zbyt twarde. Wyrabiamy je około 10-15 minut, powinno być elastyczne i gładkie. 

Gdy mamy już ciasto wyrobione, odcinamy spory kawałek nożem i rozwałkujemy na grubość ok. 2-3 milimetrów. Wykrawamy szklanką kółeczka (rozmiar obwodu szklanki, kubka lub kielicha określa nam wielkość pierożka), nakładamy farsz i zlepiamy brzegi ciasta. Tak przygotowane pierożki układamy na podsypanym mąką blacie i nakrywamy czystą ściereczką kuchenną by nie obeschły. Gdy ulepimy większą ilość pierożków możemy przystąpić do ich gotowania.

Do gotowania pierogów potrzebny nam będzie duży garnek (ok. 4-litrowy). Nalewamy do niego wody (3/4 garnka), solimy ją (ok. 1 łyżki stołowej) i zagotowujemy. Gdy woda wrze, wrzucamy około 10-14 pierogów i delikatnie mieszamy. Gdy pierogi zaczną wypływać na powierzchnię, zmniejszamy ogień i gotujemy je około 3 minut. Wyjmujemy delikatnie łyżką cedzakową na talerz (nie kładziemy pierogów jeden na drugi by się nie pozlepiały). Pierożki są gotowe do podania lub po wystygnięciu do zamrożenia.

środa, 25 grudnia 2013, mojakurkuma

Polecane wpisy